« May 2024 »
Бейсенбі, 18 сәуірдің 2024 10:33

Эдинбург достарымен кездесті

2024 жылдың 16 сәуірінде «Жастар сарайы» концерт залында «Studentvision song and dance contest – 2024» облыстық байқауының гала-концерті өтті. Байқауды ұйымдастырушылар Қостанай облысының жастар ресурстық орталығының қолдауымен Қостанай жоғары педагогикалық колледжі болды.

Байқау аясында «Біз біргеміз!» акциясы өткізілді, жиналған барлық қаражат су тасқыны апаттарынан зардап шеккен адамдарға жіберілді.

2023 жылы байқау Қостанай облысындағы техникалық және кәсіптік орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының студенттері үшін шығармашылық алаңына айналған бірінші рет облыстық деңгейде өтті. Рудный музыкалық колледжінің студенті Шагатаева Даяна жеңіске жеткеннен кейін байқау қайтадан Ұлыбритания еліне саяхаттады.

2022 жылы бұл ел қатысушылар мен қонақтарды қабылдаған болатын, онда Лондонда ол бізді әртүрлі континенттердегі елдерді біріктіретін өзінік дәстүрлері мен мәдениетімен таныстырды. «Energy of melody»  ұранымен қатысушылар көрермендер залын әуезді қуатпен толтырды.

Байқаудың дәстүрлері жалғасуда: дайындық аясында өзіндік музыкалық дизайн әзірленді, оны шығаруға қостанайлық битмейкер және музыкалық продюсер Дамир Абаев («Amisko» шығармашылық лағап атымен және «Bay Record» дыбыс жазу студиясы; тақырыпты жарысты қабылдаушы мемлекет анықтады.

Тарихтан белгілі болғандай, Ұлыбритания - теңіздердің иесі. Байқауды ұйымдастырушылар осы жайтты назарға алып, концепциядағы теңіз тақырыбына жеке тармақ бөлді. Байқауға алғаш рет елші – Чарли ұлу болып атанды (Ұлыбритания королі Карл (Чарльз) III-ге арналды). Байқау логотипі теңіз атмосферасын жеткізіп қана қоймай, қатысушылардың бейне ашық хаттарында да көрінетін қабық болып табылады.

Айтпақшы, қатысушылар туралы: биылғы жылы жарыс өткізілетін қала – Эдинбург болды. Қостанай облысының тоғыз колледжінің өкілдері кездесті. Басты Ұйымдастырушы Қостанай жоғары педагогикалық колледжінен (елі – Ұлыбритания) басқа қатысушыларда Қостанай жоғары медициналық колледжі (Қазақстан) және Политехникалық колледжі (Италия, Швеция); Құрылыс колледжі (Греция және Қытай), Қызмет көрсету саласы колледжі (Грузия және Испания), «Зерек колледжі» (Бразилия және Оңтүстік Корея), Рудный музыкалық колледжі (Түркия), Лисаковск техникалық (Египет) және Сарыкөл агробизнес және заң колледжі (Польша) колледждері.

Дәстүр бойынша іс-шара басталар алдында қонақтарды Сәлемдесу аймағында қарсы алды. Биылғы жылы заманауи толықтырулар ноталары бар ағылшын тақырыбы болды: тірі фотоаймақ ретінде ағылшын әдебиетінің кейіпкерлері Король Артур, Мэри Поппинс, Гарри Поттер, Шерлок Холмс болды, оларға «Temir Tumen» тарихи семсерлесу және ортағасырлық рыцарьлар түрінде қайта құру клубының өкілдері қосылды.

Байқауды «Вокал» номинациясы бойынша өткен жылғы жеңімпаз Шағатаева Даяна ашты, ол Қостанай ЖОО «Хореография» номинациясы бойынша жеңімпаздың орындауындағы «Tattoo» әнінің кавер нұсқасын сахнада орындады. Педагогикалық колледж. №23 М.Қозыбаев атындағы орта мектептің оқушылары, сондай-ақ «Индиго» хореографиялық студиясының (жетекшісі Константин Чеботарь), қалалық балалар мектебі жанындағы мүгедектер спорт клубының (жетекшісі Андрей Нужный) қатысушылары  шығармашылық қойылымға қатысуға шақырылды. Спектакль музыканың әр түрлі ұрпақ, ұлт және әлеуметтік санаттағы адамдардың жүрегін өз энергиясымен біріктіруге қабілетті екенін көрсетті. Біз біргеміз! Бізді музыка біріктіреді!

Байқаудың жүргізушілері 3 курс студенті Дильназ Махина, 2023 жылғы түлегі Елена Калмыкова және «Zweibel» неміс жастар клубының белсендісі Антон Гартманн көрермендерге музыканың шекарасы жоқ екенін айтып, синергетика түріндегі жарқын қойылым ұсынды. екі музыкалық стиль – рок-н-ролл және битбокс. Біз бәріміз әртүрліміз, бірақ бір әуен біріктіреді. Жүргізушілер сонымен қатар Ұлыбританиядағы ең танымал комедия кейіпкерлерінің бірі Мистер Бин және оның Лондон кітапханасына саяхаты туралы күлкілі әңгіме айтты.

Байқау бағдарламасы «Вокал» және «Хореография» номинациялары бойынша қатысушылардың «Energy of melody» әнұранын орындауымен аяқталды. Әртістер маңызды нәрсе туралы ән айтты: бейбітшілік пен келісім, махаббат пен қолдау. «Әуеннің қуатымен біз көпір саламыз... біріктіреміз, ән айтамыз, билейміз және жарқыраймыз», - дейді негізгі ән. Байқауға дайындалу кезінде команданың алдында маңызды міндет тұрды: әуеннің энергиясын шынайы жеткізу және олар тамаша жұмыс жасады.

15 сәуірде байқаудың қорытынды репетициясында қазылар алқасы өз қорытындыларын шығарып, жеңімпаздарды атады:

• «Хореография» номинациясы бойынша (бірнеше шығармадан алынған ремикстер):

1 – Египет: Лисаковский техникалық колледжі (715 ұпай)

2 – Бразилия: «Зерек колледжі» ММ (624 ұпай)

3– Қытай: Қостанай құрылыс колледжі (552 ұпай)

3- Италия: Қостанай жоғары политехникалық колледжі (552 ұпай)

• «Вокал» номинациясы бойынша:

1 – Түркия: Рудный музыкалық колледжі», «Грустный танец под дождём» (701 ұпай)

2 – Ұлыбритания: Қостанай жоғары педагогикалық колледжі, «Stand Up» (665 ұпай) 3 – Оңтүстік Корея: PI «Зерек колледжі», «Hit the Road Jack» (630 ұпай)

Ережеге сәйкес, 2025 жылы байқау «Хореография» номинациясы бойынша жеңімпаз елге өтеді, яғни біз Мысырда кездесеміз!

«Studentvision song and dance contest – 2024» жеңімпаздары мен қатысушыларын құттықтаймыз және  жаңа музыкалық ноталар тілейміз. Ұйымдастырушылар Қостанай жоғары педагогикалық колледжінің директорлары Галие Ульмесхановне Уразамбетова және Қостанай облысының жастар ресурстық орталығы Абай Хасенұлы Дүйсековке жастардың бастамаларына қолдау көрсеткендері үшін алғыстарын білдіреді.

лаборант Александр Косолапов