« September 2024 »
Жұма, 27 қыркүйек 2024 14:34

Математика және ақпараттық технологиялар кафедрасының отырысы

2024 жылдың 25 қыркүйегінде Қостанай Жоғары педагогикалық колледжінің математика және ақпараттық технологиялар кафедрасының кезекті отырысы өтті.

Оқытушыларға арналған кафедра отырысы кафедраның алдағы кезеңге арналған жұмыс жоспары шеңберіндегі іс-қимылдарды колледж және кафедра белгілеген жоспарға сәйкес үйлестіру мүмкіндігін білдіреді. Мұндай кездесулерде өткен айда жүзеге асырылған іс-шараларға талдау жүргізіледі, туындаған проблемалар талқыланады, тәжірибелерімен бөлісіледі және әріптестер кеңесі сұралады. Басты мақсат-бүкіл кафедра жұмыс істейтін шешімдерді бірлесіп әзірлеу.

Күн тәртібіндегі бірінші мәселе соңғы әдістемелік және педагогикалық кеңестердің шешімдерін іске асыруды талқылау болды. Педагогтер 2023 жылы Қазақстан Республикасының Білім Министрлігі бекіткен «Біртұтас тәрбие» Мемлекеттік тәрбие бағдарламасын жоспарлауға және оқу сабақтарын өткізуге енгізу тәжірибесімен алмасты. Бағдарлама тәрбиенің алты құндылығын қалыптастыруға және дамытуға бағытталған, олардың әрқайсысы ТжКБ білім алушысының моделіне сәйкес келеді. Әр сабақта педагогтар ұлттық мүдде - Ұлттық сенім, ар - ождан-ар - ұят, ұмтылыс-Талап сияқты құндылықтарды көрсетеді.

Күн тәртібіндегі екінші мәселе қысқы сессия шеңберінде аралық бақылау жүргізу үшін материалдардың мазмұнын қарау болды. Талқылау барысында оқытушы Р.А. Ким материалдар Білім министрлігі белгілеген жаңа білім беру стандарттары мен талаптарына қатаң сәйкес дайындалғанын атап өтті. Ол бақылау тапсырмалары студенттердің білімін, соның ішінде пәндердің теориялық аспектілерін де, олардың практикалық қолданылуын да жан-жақты тексеруге бағытталғанын атап өтті. Оқу процесінде студенттердің алған құзыреттері мен дағдыларын бағалау мәселелеріне ерекше назар аударылды, бұл оқу жылының осы кезеңінде олардың дайындық деңгейін объективті бағалауға мүмкіндік береді.

Күн тәртібіндегі келесі мәселе кафедраның әдістемелік тақырыбы шеңберінде, сондай-ақ педагогтар оқытатын бейіндік пәндер бойынша пайдалануға ұсынылған әдістемелік және педагогикалық әдебиеттер тізімін қарау және бекіту болды. Талқылау барысында заманауи білім беру стандарттарына, бағдарлама талаптарына және оқытылатын пәндердің ерекшеліктеріне сәйкестігіне Мұқият талданған оқу және әдістемелік материалдардың іріктелген тізбесі ұсынылды. Әдебиеттерді іріктеу қорытындысы бойынша оны білім беру процесінде пайдалану үшін сатып алуға өтінім дайындалды.

Оқытушы Д. А. Елеусизова өз сөзінде жаңа әдістемелік және педагогикалық әдебиеттерді үнемі жаңартып, зерделеудің маңыздылығын атап өтті. Ол қарқынды дамып келе жатқан білім беру ортасы мұғалімдерден үнемі біліктілікті арттыруды және білімді өзектендіруді талап ететінін атап өтті. Заманауи әдебиеттерді қолдану жаңа педагогикалық тәсілдерді біріктіруге, оқыту сапасын жақсартуға және студенттердің оқу материалын тереңірек түсінуге мүмкіндік береді.

Сондай-ақ, күн тәртібінде оқытушы Н.Т. Султанова дайындаған педагогтар арасында мультимедиялық жобалар фестивалін өткізу туралы ереже ұсынылды, ол өз сөзінде осы іс-шараның мақсаттары мен міндеттері туралы егжей-тегжейлі айтып, оның Цифрлық технологиялар мен мультимедиялық құралдар саласындағы оқытушылардың кәсіби құзыреттіліктерін дамыту үшін маңыздылығын атап өтті. Султанова Н.Т. фестиваль педагогтарды мультимедиялық ресурстарды пайдалана отырып оқытудың инновациялық әдістерін енгізуге ынталандыруға бағытталғанын атап өтті, бұл білім беру процесінің интерактивтілігі мен сапасын арттыруға ықпал етеді. Ережеде іс-шараны өткізудің негізгі кезеңдері, қатысушылар мен жобаларға қойылатын талаптар, сондай-ақ жұмыстарды бағалау критерийлері баяндалды. Фестивальге ұсынылған жобалар білім беру іс-шараларында тиімді қолдануға болатын мультимедиялық мазмұнды құруға креативті көзқарасты көрсетуі керек. Фестиваль мұғалімдердің өз жетістіктерін көрсету алаңы ғана емес, сонымен қатар тәжірибе алмасу, сондай-ақ педагогикалық қоғамдастықта кәсіби байланыстарды кеңейту мүмкіндігі болатынына ерекше назар аударылды.

Кафедра отырыстары жеке оқытушының да, жалпы кафедраның да жұмысы үшін әдістемелік және ұйымдастырушылық стратегияларды әзірлеуге мүмкіндік беретін ынтымақтастықтың тиімді құралы болып табылады.

И. В. Баяхметова, математика және ақпараттық технологиялар кафедрасының меңгерушісі