« October 2024 »
Сейсенбі, 15 қазан 2024 15:08

Театр әлеміне шолу жасау.

Жастардың қазіргі буынында демалыстың көптеген тартымды түрлері бар - теледидар, бейне, интернет.

Компьютерлендіру - адамзаттың ұлы жетістігі, жастардың театрмен араласуын жалпы мәдениетке «батырмалы» қатысумен алмастырды. Дегенмен, сахналық сөз, театр әрекеті арқылы бір ¬ бірімен тірі қарым-қатынас жасау аса маңызды болып қала береді.

Жас ұрпақты тәрбиелеу процесінде театрдың рөлі өте маңызды.

Әр адамға «театр инстинкті» тән - ойын арқылы басқаның рөліне кіруге ұмтылу. Театр қандай да бір адамгершілік жағдайда өзін көрсетуге нақты мүмкіндік береді.

«Біртұтас тәрбие» бағдарламасын іске асыру аясында қазан айынан бастап Қостанай жоғары педагогикалық колледжінде «Театр әлемі» үйірмесі өз жұмысын бастады. Үйірме жұмысына мектепке дейінгі бөлімнің бірінші және екінші курс студенттері белсенді атсалысты. Қызмет процесінде білім алушылар өздерінің шығармашылық қабілеттерін көрсетеді, құрдастарымен өзара іс-қимыл жасаудың мазмұны мен процесіне эмоциялық көзқарасын көрсетеді.

Театр өнерінің ерекшелігі соншалықты, оған әмбебап білім беру және тәрбие моделі ретінде қарауға мүмкіндік береді. Театр шығармашылығымен айналысуға адамның физикалық, эмоционалдық және зияткерлік аппараттары кіреді. Театр өнерінің адамға тәрбиелік әсерінің негізгі белгісі осы процестің терең эмоциялық, сезімдік негізі болып табылады . Театр адамның сезімдеріне, көңіл-күйіне әсер етуге қабілетті болғандықтан, ол оның адамгершілік және рухани әлемін өзгерте алады.

Іс-әрекеті театр құралдарымен тәрбиелеуге, тәрбие процесінің көру және қабылдауға  бағытталған драматургиялық туындыны көркемдік әлемге сіңіру қағидаты оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың жетекші қағидаты болып табылады. Бұл қағидат қойылым идеясын, кейіпкерлер бейнесін терең, эмоциялық «өмір сүруге», «сезінуге» үлкен мүмкіндіктер ашады, нәтижесінде театр сабақтарының тәрбиелік әсерін арттырады. Театр өнердің синтетикалық түрі, сондықтан неғұрлым терең эмоциялық өмір сүруге театр өнерінің көрнекі құралдарының бүкіл арсеналы - икемді және мимикалық көрініс және  шулы әсерлерді, декорацияны, костюмді, гримді, жарықты пайдалану бағытталады.

Үйірме жетекшісі, оқытушы Л.Ю. Кострова.