« October 2024 »
Бейсенбі, 17 қазан 2024 10:33

Педагогтың ғылыми жұмысын жоспарлаудың және ұйымдастырудың негізгі тәсілдері мен қағидаттары

Ағымдағы жылдың  15 қазан күні Қостанай жоғары педагогикалық колледжінде оқытушыларға арналған «Педагогтың ғылыми жұмысын жоспарлау мен ұйымдастырудың негізгі тәсілдері мен қағидаттары» тақырыбында оқыту семинары ұйымдастырылды. Іс-шараны ұйымдастыруға әдіскер М.О. Қасқырбаева және филология кафедрасының оқытушысы В.Н. Плохотенко жауапты болды.

Аталған семинардың мақсаты ғылыми жұмыстарды ұйымдастыру мен жоспарлауда педагогтардың құзыреттілік деңгейін арттыру болды. Жұмыс барысында берілген тақырып бойынша кәсіби қарым-қатынас жасау үшін кеңістік ұйымдастыру бойынша міндеттер іске асырылды, семинарға қатысушылардың өз ғылыми қызметін рефлексиялауы үшін жағдайлар жасалды.

Қатысушылар педагогикадағы ғылыми-зерттеу қызметінің негізгі тәсілдерімен және қағидаттарымен танысты; педагогикалық рефлексия дағдыларын тәжірибеден өткізді, бұл олардың өзін-өзі талдауына және кәсіби өсуіне ықпал етті; болашақ ынтымақтастық үшін кәсіби байланыстар орнаттық.

Бежина Виктория Валерьевна, PhD, педагогика ғылымының кандидаты, Ахмет Байтұрсынұлы атындағы Қостанай өңірлік университетінің шет тілдері кафедрасының қауымдастырылған профессоры, «Педагогтардың ғылыми-зерттеу қызметі: жоспарлау және іске асыру негіздері» тақырыбында мазмұнды ақпарат ұсынды. Сөз сөйлеу барысында қатысушылар ғылыми жұмыс үшін мәліметтерді қайдан алу керектігі туралы толық ақпарат алды, ғылыми жұмысты жоспарлау кезінде оқытушының алдына қандай үш зерттеу мәселесін қоюды, зерттеудің өзектілігін, оның неден тұратынын талқылады, әдіснамалық негізбен танысты. ғылыми жұмыстың құрылымын және пән мен объектінің анықтамасын іс жүзінде бекітті.

Педагогика ғылымдарының магистрі, Қостанай жоғары педагогикалық колледжінің филология кафедрасының арнайы пәндер оқытушысы Плохотенко Валентина Николаевна қатысушыларды педагогикадағы іргелі және қолданбалы зерттеулер ұғымдарымен, олардың жіктемелерімен және ерекшеліктерімен таныстырды.

Филология кафедрасының арнайы пәндер оқытушысы, педагог-сарапшы Тамаша Залеловна Мұхамеджарова «Педагогикалық рефлексия оқыту субъектілерінің дамуы мен өзін-өзі дамытудың қажетті шарты ретінде» іс-қимылында зерттеуді қолдану тәжірибесімен бөлісті. Тони Бьюзеннің ментальдық карталары арқылы оқу сабақтарында рефлексияның практикалық қолданылуын көрсетті. Ұсынушылар ойларды визуализациялау, ақпаратты құрылымдау және тәжірибеде шығармашылық ойлауды көтермелеу үшін құралды пайдаланды.

Мұндай семинарлар білім беруді дамыту мен жаңа ұрпақты қалыптастыруда өздерінің ғылыми-зерттеу жолының басында тұрған оқытушылар үшін шығармашылық шабыт пен қолдау көзі болып табылады.

Каскырбаева Мөлдір Ормантайқызы, әдіскер