« October 2024 »
Сейсенбі, 22 қазан 2024 07:49

Жас биологтар: ғылымға қадам

2024 жылдың 17 қазанында жаратылыстану-гуманитарлық пәндер кафедрасы апталығының аясында «Биология назарда: студенттік ғылыми панорама» атты білім алушылар арасында өткен ғылыми конференция үлкен қызығушылық тудырды. Бұл іс-шара білім алушылардың алғаш ғылыми зерттеулерін көрсетуге және жаңа идеялармен бөлісуге мүмкіндік берді.

Конференцияның негізгі мақсаты –  білім алушылардың ғылыми ойлауын дамыту, көпшілік алдында сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, биологиялық ғылымдарға қызығушылықтарын қолдау.

Бұл іс-шара студенттерге өздерінің жасаған рефераттарын көпшілікке таныстыруға және Қостанай жоғары педагогикалық колледжінің «Ұлағат» ғылыми студенттік қоғамының ортасымен байланыс орнатып мүшесі атануға  мүмкіндік берді.

Аталған іс-шараға Қостанай жоғары педагогикалық колледжінің 1 курсының ғылымға деген қызығушылық танытқан білім алушылары өздерінің зерттеу нәтижелерімен таныстырып, сұрақтарға жауап берді және пікірталастарға қатысты.

Конференция барысында ең үздік баяндамалар анықталды.

1 орын - «Климаттың өзгеруінің Қазақстан табиғатына тигізетін әсері» Қабдығали Айнұр, Казгельды Альбина Альбина, Ак-11тобының білім алушылары;

Дәл осындай тақырыбымен Ик-11 тобының білім алушылары Ауелбаев Ернар мен Боранбай Меруерт 1-ші орынға иеленді.

2 орын - «Актуальные экологические проблемы и пути решения»   Кушнарчук Полина, Ар-11а тобының білім алушысы.

«Қазақстанның экологиясына ауыл шаруашылығының әсері және тұрақты дамуы» Галымбай Әли, Абдісәттар Бекарыс, Муз-11 тобының білім алушылары; «Экосистемы Казахстана: разнообразие и особенности»    Черпанова Шамама, Т-12 тобының  білім алушысы;

3 орын - «Қазақстанның дәстүрлі дәрілік өсімдіктері»  Айсенова Адина, М-11 тобының студенті және «ДНҚ-ны зерттеу тарихы» Байжан Гүлназ,  Т-11 тобының  білім алушысы.

Жеңімпаздар арнайы дипломдармен, қатысушылар сертификаттармен  марапатталды. Бұл білім алушылар үшін үлкен мотивация болды және олардың ғылыми қызметке деген қызығушылығын арттырды.

Қатысушыларымыздың әділ бағасын берген, әділқазы алқасы болғандар:

1) Қостанай жоғары педагогикалық колледжінің «Ұлағат» студенттердің ғылыми қоғам жетекшісі - Қасқырбаева Мөлдір Ормантайқызы;

2) Қостанай жоғары педагогикалық колледжі музыка және сәндік қолтаңбалық шеберлік кафедрасының арнайы білім беру пәндер оқытушысы Нуржакупова Гульшат Кенжетаевна;

3) Қостанай жоғары педагогикалық колледжі жаратылыстану-гуманитарлық пәндер кафедрасының жалпы білім беру пәндер оқытушысы -Ракымжанова Гульмира Каиржановна;

4) Қостанай жоғары педагогикалық колледжінің педагогика және психология кафедрасының арнайы пәндер оқытушысы Тургынбекова Тогжан Нурлыбеккызы;

5) Қостанай жоғары педагогикалық колледжінің «Ұлағат» студенттердің ғылыми қоғамының мүшесі – Кусаинов Алан,  Ар-31 тобының студенті.

Конференцияға қатысушыларды бағалаған  қазылар алқасына уақыт бөліп, жұмыстарды бағалау мен талдауға қосқан үлестеріңіз баға жетпес болды және тәжірибелеріңіз бен обьективтіліктеріңіздің арқасында іс-шарамыз жоғары деңгейде өтіп үздік жобаларды анықтай алғанымызға алғысымызды білдіреміз.

Студенттік конференция – бұл білім алушылар үшін өздерінің ғылыми әлеуетін көрсетуге және жаңа білім алуға тамаша мүмкіндік. Мұндай іс-шаралар білім алушылардың ғылыми-зерттеу қызметіне деген қызығушылығын арттырып, олардың болашақтағы ғылыми мансабына үлкен үлес қосады.

Брахметова Анар Аскарбековна, жаратылыстану-гуманитарлық пәндер кафедрасының оқытушысы