« October 2024 »
Сейсенбі, 22 қазан 2024 09:58

Ашық сабақ: идея алмасу

Уильям Батлер Йейтс «Білім — бұл шелекті толтыру емес, от жағу», - деп айтқан. Осы даналық рухында жаратылыстану-гуманитарлық пәндер кафедрасының педагогтары 18 қазанда оқытудың жаңа тәсілдерін көрсететін ашық сабақтар сериясын өткізді.

Т.Н.Кравченко У-11 тобында «Фотосинтездің жарық және қараңғы фазалары» тақырыбында сабақ өткізді.  Бірлескен ортаны құру үшін студенттердің жеке экспрессиясына және сыни ойлауды дамытуға ықпал ететін метафоралық карталар қолданылды. Мұғалім студенттерді оқу процесіне тарту үшін әртүрлі әдістерді қолданды: «Фотосинтездің түсті симфониясы» топтарына бөлу, фотосинтез фазаларын бірлесіп зерттеу бойынша топтық жұмыс", платформадағы «Сұрақтар дөңгелегі» Wordwall.net. Шығармашылық тапсырма ретінде студенттер «Суреттердегі фотосинтез: біз ЖИ-мен бірге жасаймыз» жобасында жұмыс істеді, онда олар бастауыш мектепте жаратылыстану сабағында фотосинтез тақырыбына кіріспе ретінде пайдалануға болатын жасанды интеллект арқылы кескін жасады.

М.Н. Сатыбалды Ар-11б тобында «Адамның шығу тегі теориясы» тақырыбы бойынша ашық сабақ өткізді. Педагог студенттерге әртүрлі теорияларды тереңірек зерттеуге және зерттеушілік іс-әрекет дағдыларын дамытуға мүмкіндік беретін жобалар әдісін қолданды. Сабақ барысында студенттер егжей-тегжейлі зерттеу үшін адамның шығу тегі туралы теориялардың бірін таңдады. Әрбір жоба таңдалған теорияның тарихи, ғылыми және мәдени аспектілерін зерттеуді қамтыды.  Интерактивтілікті арттыру үшін цифрлық ресурстар пайдаланылды: платформа Kahoot.com және Learningapps.com, бұл зерттелетін материалды ойын түрінде бекітуге көмектесті.

«Географиялық деректерді визуализациялау» тақырыбында Ак-11 тобындағы Ж.Б. Демесинованың сабағында студенттер педагогпен бірге Joyteka интерактивті құралының көмегімен тақырыпты анықтаудан бастады. Бұл әр оқушыға оқу процесіне белсенді қатысуға және өз идеяларын енгізуге мүмкіндік берді. Сабақтың негізгі бөлігінде студенттер Mapchart.net платформасында жұмыс істеді, әр түрлі географиялық аспектілерді бейнелейтін өзіндік картографиялық модельдер жасады. Жобаларды қорғау сабақтың шарықтау шегі болды: студенттер деректерді таңдау мен визуализация әдістерін талқылау арқылы өз жұмыстарын ұсынды. Бұл тәсіл картография дағдыларын дамытып қана қоймай, технологияның оқу процесін қалай байыта алатынын көрсете отырып, командалық рухты нығайтты.

Сабақтардың әрқайсысы студенттердің тиісті тақырыптардағы білімдерін тереңдетіп қана қоймай, сыни ойлауды, шығармашылық көзқарасты және командалық жұмысты дамытуға ықпал етті. Интерактивті платформалар мен бірлескен оқыту әдістерін қолдану студенттерге талқылау мен зерттеуге белсенді қатысуға мүмкіндік беру арқылы оқу процесін қызықты әрі қарқынды етті. Педагогтер инновациялық әдістемелерді енгізе отырып, білім алушыларды одан әрі зерделеуге және зерттеуге шабыттандырады, бұл, әрине, табысты оқытудың және болашақ кәсіби қызметке дайындықтың кепілі болып табылады. Алынған білім мен тәжірибеден шабыттанған студенттер жаңа сынақтар мен жаңалықтарға дайын, бұл оларды оқу процесінің белсенді қатысушыларына айналдырады.

ЖГП кафедрасы