« September 2024 »
Сәрсенбі, 14 қараша 2018 10:10

«Қалың мал - алғашқы қазақ романы»

(1 Vote)

Спандияр Көбеевтің 140 жылдығына арналған Қостанай педагогикалық колледжінің кітапханасында «Рухани Жаңғыру» бағдарламасын іске асыру шеңберінде «Қалың мал - бірінші қазақ романы» атты оқырман конференциясы өтті.

Кітапхана қызметкерлері сирек кездесетін басылымдар, авторлардың кітаптары, сондай-ақ Қостанай облысының Мемлекеттік мұрағаты мен колледж мұражайы ұсынған мұрағаттық материалдарды ұсынған «Асыл ұстаз жазушы» - «Драгоценный учитель, писатель» атты ақпараттық көрмені безендірді.

Биылғы жылдың 1 қазанында тамаша ұстаз, танымал ағартушы, жазушы, аудармашы және гуманист Спандияр Көбеевтің 140 жылдығы  атап өтілді. 1878 жылы 1 қазанда Қостанай облысының Мендықара ауданы Ақсуат ауылында дүниеге келген. 1887 жылы Алтынсариннің көмегімен Сауытты ауылында ашылған екі жылдық мектепке түсті. 1892 жылы осы мектепті бітіріп, туған ауылын тастап, 1895-1897 жылдары Қостанай қаласында орыс-қазақ мектебінде білім алды. 1898-1901 жылдар аралығында ол мұғалімдерді дайындау курстарын аяқтады және бастауыш мектеп мұғалімі болып тағайындалды.

Спандияр Көбеев өзінің Қостанайдан мың шақырым қашықтықта орналасқан Малое ауылында, Ырғыз ауданында оқытушылық қызметін бастайды. Спандиар Көбеев - Ыбырай Алтынсариннің дарынды оқушысы, оның жолын қуған ізбасары. Автор  балалар әдебитінің дамуына үлкен үлес қосты.

Жазушының «Үлгілі аударма» (1910), «Үлгілі бала» (1912) кітаптарына енген өлеңдер мен әңгімелер жасөспірімдерді еңбекке, достық қарым-қатынасты жақсартуға және білімнің биік шыңына  жету үшін ынтымақтастыққа шақырады. Оның шығармаларында  жалықтыратын үзінділер жоқ, кейіпкерлер оқырмандарды дұрыс әрекет жасауға шақырады. Спандияр Көбеев Иван Крыловтың мысалдарын тікелей емес, мағынасына байланысты қазақ тіліне аударды. Қазіргі уақытта бұл  аудармалар өз мәнін жоғалтпады.

1939 жылы Спандияр Көбеев білім беру саласындағы ұзақ қызметі үшін Ленин орденімен марапатталды. 1944 жылы «Қазақ КСР еңбек сіңірген мұғалімі» атты аса құрметті  атағы берілді. 1974 жылы Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесіне сайланды. 1949 жылы екінші рет Ленин орденімен марапатталды. 1951 жылы жазушының «Орындаған арманы» атты естеліктері жарық көрді. Өмірінің соңына дейін өзінің туған Ақсуат ауылындағы он жылдық орта мектепте мұғалім болып жұмыс істеді.

Жазушының мерейтойына күніне ерекше назар аудару оның ұлттық әдебиеттің ағартылуына және дамуына қосқан үлесі арқылы түсіндіріледі. Сол себепті Спандияр Көбеевтің жұмысы адамдардың жүрегінде мәңгі қалады.

Кітапхана қызметкерлері, филология кафедрасының оқытушылары Юсова Л.В.  және Бодрова Е.В. «Бастауыш білім» мамандығы бойынша екінші курс студенттеріне арналған оқу конференциясын өткізді.

Қазақ классикалық әдебиетінің алғашқы романдарының бірі - «Қалың мал» (1913) - қазақ даласының  ХХ ғасырдың басындағы өмірі туралы, жастар арасындағы  махаббаттың пайда болуы туралы, дәстүрлер мен қарама-қайшылықтар туралы. Барлық осы аспектілер қазақстандық прозаға жаңаша болды. Оқырмандардың сөзсіз қызығушылығын тудырды.

Бодрова Е.В. романнан үзінді оқып, «Спандияр Көбеев-көркем антропология» тақырыбында баяндама дайындады. Баяндамада жазушының жұмысындағы адам кейіпі жайлы қызықты көзқарастар айтылды. Атап айтқанда, ол адамның кейіпіне қызығушылық танытады: оқырман сезімнің қозғалысын, эмоциялардың көрінісін қадағалай алады. Кемелсіз портрет сипаттамасы сұлулық дала тұжырымдамасына сәйкес келтірілген. Атмосфераны талдау нәтижесінде үлкен қызығушылық туды. Конференция қонақтарының өздерінің мойындауымен, жазушының үндеулерінде маңызды рөл атқаратындығын анықтады.

Оқырмандардың конференциясы «Қалың мал» романының даулы талқылануымен есте қалды: барлық қатысушылар өз пікірін білдіруге, сондай-ақ басқаларды тыңдауға тырысты. Экономикалық мүдделерді таңдау еркіндігі, сезім бостандығы құқығынан жоғары қою мүмкін емес деп бәрі бірауыздан келісті. Студенттер заманауи жағдайдағы романды оқи отырып, көптеген ата-аналар өз қыздарының тиімді некеге тұрғызуын қалайтының белгілеп кетті.

Студенттердің айтуынша, болашақта педагогикаға өз өмірлерін арнауды жоспарлап отырғандар, талантты ұстаздың және жазушының өмірбаяны мен жұмысымен танысу пайдалы деп есептейді.

Кітапхана меңгерушісі Швец Т.А.

Кітапханашы Урузбаева Р.Ш.

«Филология» кафедрасының оқытушылары Юсова Л.В.

Бодрова Е.В.

Read 2580 times