« May 2024 »

Мотивацияның бес түрі

Табысты оқу үшін жасөспірімнің алған білімінің практикалық пайдасын түсіну маңызды: оның өмірде қаншалықты пайдалы болатынын, оның арманын жүзеге асыруға көмектесетінін, оның әлеуметтік жағдайына әсер ететінін және т.б.

Жасөспірімді оқуға ынталандырудың дұрыс әдісін таңдау үшін ата-аналар оны оқу процесінде нақты не қызықтыратынын анықтап, оның қажеттіліктерін ескере отырып, бұл процесті реттеуі керек.

1. Идея үшін күресуші

Ұзақ жылдар бойы бір идеямен жануды тоқтатпайтын немесе үнемі жаңа ұмтылыстарды ойлап табатын жасөспірімдер бар. Олар ерекше қиялға ие романтиктер мен арманшылдар. «Идеанистер» көбіне ауқымды жобаларды қолға алады, бірақ жолда қиындықтарға кезіккенде, орта жолда бас тартып, басқа нәрсемен айналысуы мүмкін.

Мотивация әдісі: «Идея адамы» кедергілерді жеңіп, арманына жетуді жалғастыру үшін оған қолдау қажет. Балаңыздың идеясы сізге құнды емес болып көрінсе де, оны сынамаңыз. Көптеген ұлы адамдар арманшылдардан өскенін есте сақтаңыз. Балаңызға оған шын жүректен сенетініңізді көрсетіңіз және оның мүдделерімен бөлісетін ортаны табуға көмектесіңіз: оған жалғыз емес екенін сезінуге мүмкіндік беріңіз. Содан кейін ол барлық қиындықтарды жеңе алады және ынта-жігерін жоғалтпайды.

1. Компанияның жаны

Егер сіздің жасөспірім экстраверт болса және оның назарында болуды ұнататын болса, онда ол үшін ең бастысы - қажет және оны қабылдау. Бұл студенттерді ынталандыру әдісі ретінде пайдаланылуы мүмкін. Басқалардың мақұлдауы мұндай жасөспірімдерді мақтан тұтады және жаңа жетістіктерге жетуді қалайды, бірақ олар қоршаған ортаның әсеріне оңай түседі.

Мотивация әдісі: көпшіліктің ықыласы үшін жасөспірім көп нәрсеге дайын. Сондықтан, табысты оқу үшін ол білім мен дамыған интеллект құндылық және құрметке себеп болатын ортада болуы керек. Сонымен қатар, оқуға деген құштарлықты ояту үшін «әлеуметтік қызметкерді» оның жетістіктері үшін, ең бастысы көпшілік алдында мақтау керек.

1. Көшбасшы

Бірінші болу, үздік болу – осы типтегі жеткіншектердің мотивациясының қалыптасуы атаққұмарлықтан туындайды. Мақсатқа жетудің қиындығы тек қызығушылықты арттырады. Бір белесті бағындырған олар келесісіне қарап жатыр. Егер жасөспірім жетістікке бағытталған болса, мотивацияда ерекше қиындықтар болмауы керек деп ойлайсыз. Дегенмен, бәрі оңай емес: кез келген ірі сәтсіздік «көшбасшы» үшін өлімге әкелетін соққы болуы мүмкін.

Мотивация әдісі: біріншіден, «жетістікке» дұрыс нұсқаулар қажет. Жасөспірім облыстық олимпиадада бірінші орын оның алдына жаңа перспективалар ашатынын және компьютерлік ойында барлық жетістіктерге жету оның өмірде табысқа жетуіне көмектесе алмайтынын түсінуі керек. Екіншіден, жеткіншектің жетістіктеріне қарамастан құнды екенін сезіну. Оқшауланған сәтсіздіктерде ештеңе жоқ екенін түсіндіріңіз. Сонымен қатар, мұндай жасөспірімдер эмпатияны дамытып, басқа адамдарға қызығушылықты оятуы керек. Сонда олар құнды көшбасшылық қасиеттерге ие болады және өзімшіл мансапқорларға айналмайды.

1. Орындаушы

Кейбір адамдар нәтижеге қол жеткізуге бағытталған, ал басқалары процестің өзімен таң қалдырады. Егер «орындаушы» өзінен не талап етілетінін және келесі қадамның қандай болатынын анық білсе, жұмыс оған қанағаттанарлық болады. «Орындаушылар» жақсы табандылық пен шыдамдылықпен ерекшеленеді, бірақ мұндай жасөспірімдердің оқу мотивациясы көбінесе жаңа оқу материалы әкелетін шамалы қиындықтарға төтеп бере алмайды.

Мотивация әдісі: табысты оқу үшін «орындаушыға» бақылау қажет. Оның жетістіктеріне үнемі қызығушылық танытып, оларды мадақтаңыз, ал сәтсіздікке ұшыраған жағдайда оны қатты сынамай, оның шешімін табуға көмектесіңіз және оның күш-жігерін қолдаңыз. Сіз «орындаушыны» «көшбасшыға» күштеп айналдыруға тырыспауыңыз керек. Оның күшті жақтарын пайдаланған дұрыс: еңбекқорлыққа, еңбекқорлыққа және егжей-тегжейге назар аударуға ынталандыру. Бұл оның жақсы оқып, болашақта өз ісінің шебері болуына септігін тигізеді.

1. «Бизнесмен»

Осы типтегі жасөспірімдер үшін олардың оқуының қандай пайда әкелетіні өте маңызды. Олар оқу-тәрбие процессін адал жүзеге асыру үшін материалдық игіліктер күтетін жұмыс ретінде қарастырады. Мотивацияның бұл түрі бар адамдар өздерінің күш-жігері мен уақытының құндылығын біледі, бұл оларға лайықты жұмыс табуға мүмкіндік береді. Дегенмен, оларда құндылықтар туралы дұрыс идеяларды қалыптастыру қажет - материалдық және тек қана емес.

Мотивация әдісі: «бизнесмен» үшін сыртқы мотивация жүйесі өте қолайлы. Соңында жүлде күтіп тұрғанын біле тұра, аянбай еңбек етуге дайын. Сондықтан ол табысы үшін сыйлықтармен, мүмкін ақшамен марапатталуы керек. Дегенмен, мұны дәйекті түрде жасау маңызды: сіз одан қандай нақты нәтиже күтетініңізді және ол үшін не алатынын алдын ала талқылаңыз. Және, әрине, сыйлық құны табысқа пропорционалды болуы керек. Жасөспірімге өз еңбегінің құндылығын түсіну маңызды. Сондай-ақ меншікке жауапкершілікпен қарауды қалыптастырып, оның жеке басының басқа да аспектілерін дамыту қажет. Өмірдің материалдық жағына деген қызығушылық мақтауға тұрарлық, бірақ ол жалғыз болмауы керек.

Жасөспірімнің мотивациясын қалай арттыруға болады

Қорытындылай келе, мотивацияның барлық түрлеріне жарамды кейбір кеңестер:

• Жасөспірімді тәуелсіз болуға шақырыңыз. Ол үшін үлкендердің оны теңдей қабылдауы маңызды. Балаңызға оның күшіне сенетініңізді көрсетіңіз. Тек сұраса ғана көмектесіңіз, сонда да дайын шешімдерді ұсынбаңыз.
  • Жасөспіріміңіздің жетістіктерін тек оның жетістіктерімен салыстырыңыз. Табысты құрбыларымен салыстыру тек қызғаныш пен өзін-өзі бағалауды төмендетеді.
  • Үшінші тұлғалардың көзінше жасөспірімді сынамаңыз. Мазасыздықтарыңызды жеке және конструктивті түрде білдіріңіз. «Сіз ешқашан ештеңеге жете алмайсыз» сияқты сөз тіркестері оқу мотивациясын арттыру үшін ештеңе жасамайды.
  • Үлгі көрсетіңіз. Жасөспірім «ересек болу» дегенді ең алдымен сізден алады. Егер сіз оның білімге ұмтылуын қаласаңыз, өз дамуыңызға үнемі назар аударыңыз.

Педагог-психолог: А Янюк