« Апрель 2024 »
Понедельник, 01 ноября 2021 13:05

Ыбырай шығармалары – тәрбиенің алтын діңгегі

(4 голосов)

Қазақ халқының ұлы ағартушысы Ыбырай Алтынсарин шығармалары қазақ балалары үшін үлкен мағынаға ие. Ыбырай жас жеткіншектерге  ой салатын, тәрбиелік мағынасы мол, түрлі қызықты әңгімелерді көптеп жазуға тырысып бақты. Ыбырайдың шығармаларын

оқи отырып, ол өз заманының беталысын анық аңғарғанын,  халық өмірін жаңа арнаға салуда білім мен тәрбие мәселесі қатар жүру керектігіне назар аударғанын көруге болады. Ыбырай әңгімелерінің негізгі қайнары халық тұрмысынан алынған. Өмірді, адам әрекеттерін ешқашан дағдыдан тыс әсірелеп суреттеп, шындықтан алшақтамаған. Кейіпкерлерді шынайы өмірге тән әрекеттері арқылы бейнелеуді мақсат тұтты. Тәрбие мәселесі бүгінгі өмірде де өз маңызын жойған жоқ, тіпті күн тәртібіндегі өзекті мәселе екенін де білеміз. Ана мейіріне қанып, әке өсиетін тыңдап өскен бала ғана түбінде жылы жүректі азамат болары сөзсіз, олай болса, Ыбырай әңгімелерінде  жасынан отбасы тәрбиесін көрген бала үлкен азамат болғанда, өмір сүруге бейім болатынына сенімдімін.
   28 қазан күні оқытушы Жармухамбетова А.А. ұйымдастыруымен «Ы.Алтынсарин шығармалары – тәрбиенің алтын діңгегі» тақырыбында Ы.Алтынсариннің әңгімелерін сахналау бейнеролигі КПК life You Tybe  каналында жарияланды. Бұл іс-шараның мақсаты оқушылардың еңбекке деген қызығушылықтарын ояту, Ы.Алтынсарин шығармалары арқылы тұлғаның рухани-адамгершілік қасиеттерін тәрбиелеу. Студенттер Ыбырай әңгімелерін түсініп оқып, шығармашылық шеберліктерін шыңдап, тәрбиеге толы әңгімелерін сахналай білді. 1 орынды Т-11тобы, 2 орынды У-11б, РХК/Муз-11 тобы, 3 орынды Ар-11 тобы мен М-11 топтары бөлісті.
https://www.youtube.com/watch?v=83n_7e2rZMY сілтемесі арқылы бейнебаянды қарай аласыз.

Филология кафедрасының оқытушысы
Жармухамбетова Алтынгуль Алдабергеновна