« Май 2024 »
Среда, 16 марта 2022 09:25

Әлемді өзгертетін ойлар

(1 Голосовать)

Мен ,Т -11 топ студенті Жумагалиева Қарагөзбен «Әлемді өзгертетін ойлар» атты Нұрсұлтан қаласы «Бөбек» Ұлттық  ғылыми – практикалық білім беру  және сауықтыру орталығы ұйымдастырған «Өзін- өзі тану» пәнінен жоба жұмыстары  бойынша өткен  республикалық олимпиадаға қатыстық. Олимпиаданың негізгі мақсаты

•    жастардың бойына мейірімділік қасиеттерін қалыптастыру;
•    Адамгершілік қасиеттер тұрғысынан биік дәрежеге жетуге ұмтылдыру;
•    Қоршаған ортаға деген танымдық ой өрістерін дамыту;
•    Қазіргі жастардың бойына патриотизм, қайырымдылық, өз Отанын сүю сынды адами қасиеттерді насихаттау барлығымызға міндет екендігін тәрбиелеу.
   Әлем деген сөз, әлем тұтастықты бейнелейтін ұғым болып табылады. Сол әлемнің бір түкпірінде мына біздер өмір сүріп жатырмыз. Сондықтан әлемді өзгерту туралы тақырып кез келген адамды толғандырады. Өмірге келген әр адам белгілі бір мақсатпен өмір сүріп, қоршаған ортаға деген өз көзқарасы болады. Әбу Насыр Әл-Фараби «ең б ірінші адамға тәртіп керек, тәртібі жоқ адам өмірде сорлы адам»-деп айта кеткендей әр адамның қазіргі кездегі ішкі жан дүниесіне, яғни оның ақылдылығы, сабырлығы, тапқырлығы бойында болуға тиісті.
   Бізде бұл жобаға  «Тәрбие ұлы –іс» атты тақырып алып,қазіргі кездегі мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу үшін, ең б ірінші тәртіп керек. Балабақшада ,үйде баланы тәрбиелеу үшін балалардың қарап жатқан мультфильдері, басқа елдің ертегілерін оқып тәрбие алып жатқанын, неге өзіміздің қазақ тілінде кітаптармен мультфильмдер шығармасқа.мысалы: Ы.Алтынсариннің  шығармалары тұнып тұрған тәрбие екенін көрсетіп, жобамызда балабақша балаларымен тілдесіп,олардың басқа елдің ертегілерін білетнін, Ыбрай атамыздың әңгімелерін оқитынын білдік.Біздің жобамыз арқылы қайтадан Ыбрай Алтынсариннің кітаптарын жаңартып,жке кітап қылып шығару басқа елдерге яғни әлемге таныту еді.Жоба 2 бөлімнен тұрды. Бірінші бөлім: 12-18.02 .2022 жыл аралығында өтті. Барлығы бұл жобаға әр қазақстанның түпкірінен (көкшетау,Алматы, Павлодар,Түркістан т.б.(85 студент қатысқан.Осы 85 студенттердің  ішінен іріктеліп, 25 студент қана 2-ші  бөлімге өткен, сол 25 студенттің ішінде бізде болдық.
   2- бөлім 28.02.2022 жыл зум арқылы өтті. Екінші бөлімде  өзіміздің жобамызды қорғау керек болды. Жобаға мықты дайындалған студенттер байқалды.Жобаға 1-2-3 курстардың студенттері қатысты.Жобаның қорытынды конференциясы 09.03.22 өткізіліп, жеңімпаздарды марапаттады, қатысушылар көп болғандықтан сертификаттар осы келіп жатыр.Жумагалиева К. Биыл бірінші курс,әлі алда.Мен ойлаймын Қарагөздің алғашқы  ойы,зерттеу барысы жаман емес алдағ уақытта үлкен жетістікке жетеміз деген ойдамыз жәнете осы жобаға қатысып,үлкен тәжірибе алдық.

Оқытушы : Рахпанова Багиткуль Ганиевна