« Сентябрь 2024 »
Пятница, 27 октября 2023 19:47

Ғылым арқылы – елге жарық бергендер

(2 голосов)

2023 жылдың 26-шы қазанында Қостанай жоғары педагогикалық колледжінде студенттердің ғылыми-практикалық отырысы өтті. Оған бірінші және екінші, үшінші курс студенттері қатысып бір қатар жаңалықтар ашып көрсетті.

Білім сапасы – мемлекеттің тұрақты дамуына кепілдік беретін негізгі факторларының бірі. Оған білім беру ұйымдарында теориямен практиканы үйрету арқылы қол жеткізуге болады. Мен жоғары педагогикалық колледжінің «Пирамида» ғылыми жетекшілерінің бірі химия пәнінің оқытушысы Кайпбаев Шамиль Максутович офлайн – режимінде өткен конференцияға өзімнің студенттерімді дайындадым. АК-21 тобының оқырмандары: Абишева А., Айтбаева Б.С., Даулетбаева Ж., Исабай А. үш жобаның презентациясын екі тілде, аудио, видео түрінде көрсетілім жасады. Қасым-Жомарт Токаев халыққа жолдауында айтқан экономикамыздың декарбонизацияға көшу – «жасыл экономиканың» негізгі көміртектің бейтараптануы. Осыған орай – 2060 жылға дейін көміртектің бейтараптануын «көміртектің ізін азайту». Біз осының бәрін виртуалды интерактивті панель, тақтамен, аудио, видео көрсетілім арқылы презентацияны екі тілде ұсындық. Калий изотоптарын өршіткі ретінде пайдалана отырып уранның ыдырауын көрсеттік. Осы реакция арқылы екінші айналымда қоныр көмірден мұнай, одан жоғары октанды бензин, әрі қарай газдар алу әдісін ұсынамыз. Және де «таза көмір» технологиясын енгізу, бұл - жаңартылған энергетика замануи газ және атом генерациясы. Бұл негізінен 2035 жылға дейінгі мемлекеттік стратегиясы 1 қазан 2022 жылы Германия сыртқы істер министрі Анналена Берток елімізге келіп, инвестициялық ынтымақтастықты арттыру, әсіресе Қазақстанда таза әрі экологиялық тиімді «жасыл сутегі» шығаратын әлемдегі ең ірі кәсіпорын салу жобасына тоқталды. Бұл дегеніміз жасыл Орталық Азия Анналена Бертоктың айтуынша Азиядағы ең дамыған ел болғандықтан осы жобаны жүзеге асыруда Қазақстанның әлеуеті ең жоғары болғандықтан бізге осы жобаны салуға ұсынды. Бізде осы жобаға өз үлесімізді қосамыз және де келесі 2024 жылымыз экологиялық жыл деп жарияланды. Сондықтан біздің тақырыптар осы жобаларға негізделген.

Кайпбаев Ш.М., Қостанай жоғары педагогикалық

колледжінің арнайы пәндер оқытушысы